Domov za domov
Přejít na hlavní navigaci menu Přejít na přihlášení

18. 2. 2021

Koupit nemovitost není jen tak

Pořizování vlastní nemovitosti bývá často spojeno s velkým stresem. Ať už se jedná o byt či dům, cena a ubíhající čas je pro rozhodování zásadní a často se pak podceňuje technický stav. I takový obyčejný flíček v podkroví se může jednou pěkně prodražit. Ne každý je technik a stavebník, a proto Vám přinášíme pár základních rad a tipů, na co si dát pozor při hledání vysněného domova.

Konečně jste si vybrali vysněnou nemovitost, chystáte se udělat si čas na prohlídku a přemýšlíte, jak bude vypadat v reálu. V inzerátu se obvykle dočtete běžné informace o počtu místností v domě či bytě, jak je nemovitost velká, kde se nachází, v jakém podlaží, jakým způsobem je vytápěna a v neposlední řadě jaký je její stavebně-technický stav. Realitní kanceláře však neuvádějí vše. Na obrázku vypadá nemovitost skvěle, ale realita může být skutečně jiná (módně se tomu říká "home styling/staging").

Čas jsou peníze, v realitách to platí dvojnásob
Najít vysněnou nemovitost je opravdový oříšek, který Vám zabere plno času, ale co Vaše peníze, které jste si našetřili ke koupi, nebo dokonce svojí původní nemovitost prodali a vyčkáváte? Ty vám nahlodává pro změnu zub času v podobě inflace. Vědomi si toho na koupi spěcháte.

Zvláště pak, když jste prodali svoji původní nemovitost, ve které ještě bydlíte se souhlasem nových majitelů a platíte domluvený nájem. Obvykle je takový nájem sjednán na dobu určitou, protože nový majitel se chce také brzy nastěhovat. Do toho stres, že se do té doby nevyskytne vámi vysněná nemovitost. Co po uplynutí dohodnutého nájmu? Přestěhovat se nouzově do dočasného pronájmu k majiteli, který vám bude ochoten nemovitost pronajímat z měsíce na měsíc, než najdete vlastní bydlení?

Pozor na výkyvy realitního trhu
Zatím každý měl vliv na cenu realit a to většinou v podobě navýšení jejich cen. Většina investorů, totiž před blížícím se nebezpečím na trhu, se snaží ochránit své finanční prostředky před znehodnocením. Stále oblíbené jsou tak investice do nemovitosti, jako uchovatele hodnot. Nastane-li taková situace vyvolána například, změnou sazeb hypotéčních úvěrů, nařízením vlády, nebo epidemickou situací, nastává prudké zdražení.

Situace na trhu pak okamžitě reaguje zvýšením cen a Vaše vysněná nemovitost, se stává finančně nedostupnou. Vzniklou situací a stresem z další vlny zdražování, se uchylujete k ústupkům, kdy už raději koupíte nemovitost za cenu ústupků. Takových scénářů může být několik, ale vždy v nich nalezneme nějaké riziko, ať už v podobě času, dostupnosti nebo neočekávaného navýšení ceny.

Výměna nemovitosti je bez stresu
S naším projektem Domov za Domov si můžete být však jisti, že se vám tento stres vyhne obloukem. Pokud zkusíte jít cestou výměny nemovitosti, máte své peníze neustále pod kontrolou ve své nemovitosti. Čas, ani výkyvy realitního trhu se vás netýkají – pokud se vše prudce zdraží, zdraží se i Vaše nemovitost. Můžete tak v naprosté pohodě vyhledávat Vaší vysněnou nemovitost, aniž byste se museli činit ústupky, platit novému majiteli nájemné, či se stěhovat do dočasného domova.
 

Můžete se pak detailně věnovat následujícím oblastem:

  • Jaký je technický stav nemovitosti?
    Stáří domu a případné rekonstrukce, konkrétně rozvody elektřiny, plynu, vody a odpadů, typ podlah, stáří oken, typ bytového jádra v případě panelového bytu.
     
  • Jaké je vybavení koupelny a kuchyně?
    Zda je součástí sprchový kout nebo vana, co všechno obsahuje kuchyňská linka, zda jsou součástí i spotřebiče a v jaké jsou stavu.
     
  • Jsou-li místnosti v bytě průchozí?
    Chcete nemovitost pronajímat, nebo naopak využívat pro vlastní bydlení? Neprůchozí pokoje jistě ocení studenti, nebo dospělá rodina. Průchozí pokoje jsou naopak výhodou pro rodinu s malými dětmi.
     
  • Kolik stojí provoz nemovitosti?
    Jaké jsou pravidelné platby elektřiny, plynu a vody? Existuje fond oprav? Chystá se v domě nákladná rekonstrukce, která zvýší budoucí platby do fondu oprav?
     
  • Jaké jsou náklady na provoz?
    V případě rodinného domu se zajímejte, a zda je potřeba vynaložit větší investice. Nezapomeňte ani na druh kotle – některé čeká povinná výměna.
     
  • Jací budou Vaši budoucí sousedé?
    Obklopují rodinný dům mladí lidé, kteří milují zahradní party? Nebo se chystáte do novostavby, kde většina majitelů využije byty ke krátkodobým pronájmům?


Přestože se může třeba jednat o výměnu bytu v osobním vlastnictví, zaměřte se také na právní stránku. Nevázne na nemovitost žádné zástavní právo (např. půjčka či hypotéka), věcné břemeno či předkupní právo a exekuce? To vše lze zjistit z listu vlastnictví, který si nejlépe vyžádejte od protistrany.

Pokud se chcete o prověrce nemovitosti dozvědět více, přečtete si článek "Co zjistit před výměnou nemovitosti" nebo si prohlédněte naše služby s výměnou nemovitostí.


Zpět na daší články